“
Statut Stowarzyszenia KoLiber
Niniejszy Statut został przyjęty przez Konwent Stowarzyszenia KoLiber 15 grudnia 2001 roku ze zmianami:
Preambuła
Stowarzyszenie KoLiber jest organizacją młodych Polaków, których łączy idea konserwatywnego liberalizmu wyrażającego się w przywiązaniu do wartości konserwatywnych w sferze społecznej oraz wolnościowych w sferze gospodarczej. Wierzymy, że wcielanie tej idei w życie przyczynia się do wzmocnienia więzi międzyludzkich i rozwoju polskiego narodu w odniesieniu do szeroko rozumianego dobra wspólnego, a także do wzrostu indywidualnego oraz powszechnego dobrobytu ekonomicznego.
W naszej działalności dążymy do:
Wierzymy, że podstawowym podmiotem społecznym jest osoba ludzka z przyrodzonymi jej od naturalnego poczęcia do naturalnej śmierci niezbywalną godnością i wolną wolą. Dlatego też troszczymy się o dobro osoby ludzkiej i jej wyżej wymienione atrybutów stanowiących fundament wszelkich instytucji społecznych i politycznych charakterystycznych duchowi ubranej w polską formę cywilizacji łacińskiej, a która jest dla nas najważniejszym instytucjonalnie punktem odniesienia. Uważamy, że stosunkami społecznymi kierować powinna rozumność i słuszność zakorzeniona w zasadach prawa rzymskiego oraz greckiej refleksji spekulatywnej podporządkowanych regułom etyki chrześcijańskiej, zaś wynikająca z nich wolność osobista powinna wiązać się z odpowiedzialnością za własny los oraz troską o dobro wspólne.
Jesteśmy przekonani, że dążność do budowy silnego państwa minimum, podporządkowywanie mechanizmów rynkowych oddolnej inicjatywie społecznej, a także wspieranie związanych z nimi procesów deinstytucjonalizacji oraz rozwoju samorządności skorelowanych z zasadą subsydiarności jest drogą do osiągnięcia trwałego dobrobytu umożliwiającego pojedynczym Polakom oraz narodowi polskiemu najpełniejsze urzeczywistnianie się w swej wolności i człowieczeństwie. Warunkiem ku temu niezbędnym jest tworzenie sprzyjającego wartościom konserwatywno liberalnym modelu funkcjonowania państwa oraz dążenie do znoszenia barier prawnych hamujących przedsiębiorczość, inicjatywę i możliwość samoorganizacji.
Jesteśmy przeświadczeni, że ponad tysiącletnia historia Narodu Polskiego wraz z jego głęboko zakorzenionymi tradycjami niepodległościowymi stanowią wystarczającą legitymację dla istnienia w pełni niezależnego Państwa Polskiego. Dlatego też uznajemy za święte prawo Narodu Polskiego do samostanowienia. W szczególności przeciwdziałać chcemy narzucaniu Państwu Polskiemu polityki zagranicznej, gospodarczej, wewnętrznej i militarnej przez podmioty zewnętrzne, a także wspierać jego dalszy rozwój jako podmiot oraz suwerenny byt.
Uważamy, że wspólna tradycja i kultywowanie polskości są czynnikami scalającymi społeczeństwo oraz wzmagającymi poczucie jedności narodowej. Dlatego też staramy się otoczyć troską pielęgnowanie narodowych i republikańskich tradycji polskich. Dostrzegamy wartość wspólnoty przeszłości i przyszłości wyrażającej się w ciągłości pokoleniowej.
Rodzina jest w naszej ocenie podstawową i naturalną instytucją społeczną – to w niej człowiek najpełniej dojrzewa oraz urzeczywistnia w swoim powołaniu. Sądzimy także, że wszelkie przejawy ataku na rodzinę są bardzo niebezpieczne dla kondycji całego społeczeństwa. Dlatego też opieką staramy się otoczyć tradycyjny model rodziny ufundowany na małżeństwie rozumianym jako związek mężczyzny i kobiety. Za niepodważalne uważamy także prawo rodziców do wychowania dzieci według własnych przekonań i światopoglądu.
Podstawowym celem Stowarzyszenia KoLiber jest kształcenie elit, które w przyszłości poprzez czynny udział w życiu publicznym współtworzyć będą społeczny, gospodarczy, kulturowy i polityczny obraz Rzeczypospolitej w duchu wartości konserwatywno liberalnych.
Rozdział I Postanowienia ogólne
§ 1.
Tworzy się Stowarzyszenie o nazwie „Stowarzyszenie KoLiber” zwane dalej Stowarzyszeniem.
§ 2.
Siedzibą Stowarzyszenia jest Warszawa.
§ 3.
Stowarzyszenie działa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także poza jej granicami.
§ 4.
Symbolem Stowarzyszenia jest koliber. Wzór symbolu stanowi załącznik do niniejszego statutu.
§ 5.
Stowarzyszenie używa pieczęci okrągłej z jego nazwą i symbolem oraz pieczęci podłużnej z nazwą i adresem siedziby.
§ 6.
§ 7.
Fundamentem programu Stowarzyszenia jest Preambuła Statutu stanowiąca Deklarację Idei Stowarzyszenia.
Rozdział II Cele i środki działania
§ 8.
Stowarzyszenie dąży do osiągania następujących celów:
§ 9.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
§ 10.
1. Statutowa działalność Stowarzyszenia jest prowadzona na rzecz ogółu społeczności.
2. Statutowa działalność Stowarzyszenia może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego. Obie te formy działalności będą rachunkowo wyodrębnione w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników przy uwzględnieniu przepisów dotyczących rachunkowości.
Rozdział III Członkowie Stowarzyszenia
§ 11.
1. Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na członków kandydatów, członków zwyczajnych, członków doradców, członków honorowych i członków wspierających.
2. Wyłącznie członkowie zwyczajni mogą być członkami władz krajowych i oddziałowych.
3. Członkiem kandydatem może być obywatel Polski lub obcokrajowiec, który ukończył 16 rok życia, utożsamia się z zasadami i programem Stowarzyszenia oraz złożył deklarację członkowską, czyli:
4. Status członka zwyczajnego uzyskuje się z chwilą zatwierdzenia stażu kandydackiego. Staż kandydacki trwa trzy miesiące od złożenia deklaracji członkowskiej.
§ 12.
1. Zarząd oddziału może podjąć uchwałę o zatwierdzeniu stażu kandydackiego członka kandydata na swoim pierwszym posiedzeniu po upływie stażu kandydackiego. W uchwale powinna znaleźć się informacja o przebiegu stażu kandydackiego.
2. Po jej przyjęciu uchwała przesyłana jest niezwłocznie Zarządowi Głównemu.
3. W ciągu 14 dni od dnia doręczenia uchwały, Zarząd Główny może zgłosić sprzeciw wraz uzasadnieniem do Centralnej Komisji Rewizyjnej. Niezgłoszenie sprzeciwu w wyznaczonym terminie skutkuje wejściem w życie Uchwały zarządu oddziału.
4. Centralna Komisja Rewizyjna w ciągu 30 dni od dnia doręczenia jej sprzeciwu może podjąć uchwałę utrzymującą bądź oddalającą sprzeciw Zarządu Głównego.
5. W przypadku niepodjęcia uchwały w wyznaczonym terminie Uchwała Zarządu Oddziału wchodzi w życie.
§ 13.
1. W przypadku utrzymania sprzeciwu przez Centralną Komisję Rewizyjną, Zarząd Oddziału może ponownie przedstawić Uchwałę o zatwierdzenie stażu kandydackiego Zarządowi Głównemu po upływie trzech miesięcy.
2. Ponowne niezatwierdzenie kandydatury skutkuje wygaśnięciem członkostwa członka kandydata, który możliwość ponownego zapisania się do Stowarzyszenia uzyska nie wcześniej niż po upływie jednego roku od dnia uchwały Centralnej Komisji Rewizyjnej ponownie podtrzymującej sprzeciw Zarządu Głównego.
§ 14.
1. Członkowie zwyczajni działają w ramach oddziału terytorialnego, według swojego miejsca zamieszkania.
2. Zmiana oddziału następuje poprzez przyjęcie wniosku o przyjęcie do nowego oddziału przez członka Zarządu Oddziału przyjmującego po niezwłocznym poinformowaniu Zarządu Głównego oraz Zarządu Oddziału, który członek opuszcza.
3. Członek zmieniający oddział nie posiada czynnego prawa wyborczego w nowym oddziale przez dwa miesiące od dnia zmiany oddziału.
§ 15.
1. Osobie fizycznej, która udzieliła Stowarzyszeniu wsparcia na zasadach określonych przez Konwent, Prezes Zarządu Głównego może nadać status członka wspierającego łącznie z tytułem Mecenasa Stowarzyszenia KoLiber.
2. Osoba prawna, która udzieliła Stowarzyszeniu wsparcia, na zasadach określonych przez Konwent, może na podstawie uchwały Konwentu uzyskać tytuł Mecenasa Stowarzyszenia KoLiber. Konwent może określić zasady uzyskiwania tytułu Mecenasa Stowarzyszenia KoLiber na podstawie umowy cywilnoprawnej pomiędzy Stowarzyszeniem a inną osobą prawną, z zastrzeżeniem, że do zawarcia takiej umowy wymagana jest zgoda Centralnej Komisji Rewizyjnej.
3. Członek zwyczajny Stowarzyszenia, który ukończył 35. rok życia może zostać członkiem doradcą, jeśli wypełni odpowiednią deklarację i jeśli zostanie ona następnie przyjęta przez Prezesa Zarządu Głównego. W ciągu 7 dni od przyjęcia deklaracji, Prezes Zarządu Głównego przedstawia deklarację członka doradcy na zebraniu Zarządu Głównego i poddaje pod głosowanie uchwałę w sprawie wniesienia sprzeciwu. W razie przyjęcia uchwały w sprawie wniesienia sprzeciwu, Zarząd Główny przekazuje Centralnej Komisji Rewizyjnej tę uchwałę razem z uzasadnieniem w terminie 7 dni od podjęcia uchwały. Centralna Komisja Rewizyjna w ciągu 30 dni od dnia doręczenia jej sprzeciwu może podjąć uchwałę utrzymującą bądź oddalającą sprzeciw Zarządu Głównego. W przypadku niepodjęcia uchwały w wyznaczonym terminie Uchwała Zarządu Głównego wchodzi w życie.
§ 16.
1. Członek wspierający nie posiada praw wyborczych. Członek wspierający może zostać zaproszony do udziału w posiedzeniach organów statutowych Stowarzyszenia bez prawa głosu lub z głosem doradczym.
2. Członek doradca nie posiada praw wyborczych, ma prawo uczestniczenia w zebraniach oddziału Stowarzyszenia z głosem doradczym. Może również uczestniczyć w Konwencie z głosem doradczym. Prezes Zarządu Głównego może zaprosić członka doradcę do uczestniczenia w zebraniu Zarządu Głównego z głosem doradczym.
3. Wysokość składki członka wspierającego i członka doradcy ustala Konwent.
4. Ogół członków doradców tworzy Radę członków doradców. Rada członków doradców jest gremium konsultacyjnym Zarządu Głównego.
5. Każdy z członków doradców indywidualnie, jak również Rada członków doradców przyjmują na siebie honorowy obowiązek czuwania nad przestrzeganiem Deklaracji Ideowej i Statutu.
6. Rada członków doradców wybiera ze swojego grona przewodniczącego. Prezes Zarządu Głównego ma obowiązek zaproszenia przewodniczącego Rady członków doradców do udziału z głosem doradczym na każde zebranie Zarządu Głównego.
§ 17.
Członek Stowarzyszenia ma prawo udziału we wszystkich formach działalności Stowarzyszenia oraz prawo do informacji na temat oświadczeń i decyzji władz krajowych oraz oddziałów, które jego dotyczą.
§ 18.
1. Członek Stowarzyszenia ma obowiązek:
2. Członkowie honorowi są zwolnieni z obowiązków określonych w ust. 1 lit. a-c.
3. Członkowie wspierający i członkowie doradcy są zwolnieni z obowiązku określonego w ust. 1 lit. b.
§ 19.
1. Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje w przypadku:
2. Ustanie członkostwa w przypadku określonym w ust. 1 lit. c następuje w momencie prawomocnego zakończenia postępowania dyscyplinarnego, w którym wymierzono karę określoną w § 49 lit. e.
3. Ustanie członkostwa w przypadku określonym w ust. 1 lit. d następuje z mocy prawa z końcem 12 miesiąca po ostatnim miesiącu, za który były opłacone składki członkowskie.
4. Centralna Komisja Rewizyjna w drodze uchwały ustala procedurę informowania członka o grożącej utracie członkostwa oraz sposób informowania o wygaśnięciu członkostwa.
§ 20.
Członkostwo honorowe przyznaje i odbiera Konwent uchwałą 2/3 ogółu członków Konwentu podjętą na wniosek Centralnej Komisji Rewizyjnej.
Rozdział IV Władze krajowe
§ 21.
Władzami krajowymi Stowarzyszenia są:
Konwent
§ 22.
1. Konwent jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
2. Konwent składa się z delegatów, o których mowa w § 23.
3. Jeśli liczba członków zwyczajnych Stowarzyszenia spada poniżej liczby delegatów, określonej w § 25 ust. 3, członkowie zwyczajni uzyskują prawo uczestniczenia w Konwencie bezpośrednio
§ 23.
Delegatami na Konwent są:
1) przedstawiciele oddziałów, wyłonieni w wyniku procedury wyborczej w danym oddziale,
2) członkowie Zarządu Głównego
3) członkowie Centralnej Komisji Rewizyjnej.
§ 24.
Odwołanie członka Zarządu Głównego po wyłonieniu delegatów w jego oddzialejest bezskuteczne.
§ 25.
1. Przydziału liczby delegatów przypadających na każdy oddział dokonuje Centralna Komisja Rewizyjna, na podstawie ewidencji członków spełniających wymogi o których mowa w ust. 2, przekazanej jej przez Zarząd Główny według stanu na 8 tygodni przed Konwentem Zwyczajnym.
2. Oddział, aby móc partycypować w podziale delegatów, musi na 8 tygodni przed konwentem zwyczajnym posiadać minimum 6 członków zwyczajnych, którzy mają opłacone składki centralne do miesiąca, w którym Prezes Zarządu Głównego zwołał konwent zwyczajny.
3. Liczba delegatów równa się dwukrotności liczby oddziałów, o których mowa w ust. 2, jednak nie może być ona mniejsza niż 30.
4. Każdy oddział, o którym mowa w ust. 2, jest reprezentowany przez co najmniej jednego delegata.
5. Przydziału delegatów dokonuje się na podstawie liczby członków oddziału, o których mowa w ust. 2 powyżej, systemem Sainte-Laguë.
6. Uchwała Centralnej Komisji Rewizyjnej dotycząca przydziału delegatów winna zapaść nie później niż na sześć tygodni przed Konwentem zwyczajnym.
7. Delegaci sprawują swój mandat do następnego Konwentu zwyczajnego.
§ 26.
1. Mandat delegata wygasa z chwilą utraty członkostwa lub zrzeczenia się.
2. Zrzeczenie się mandatu delegata staje się ważne z chwilą doręczenia go, wraz ze stosownym oświadczeniem, prezesowi oddziału oraz Prezesowi Zarządu Głównego.
3. Zrzeczenie się mandatu powinno być dokonane na piśmie.W takiej sytuacji, walne zebranie oddziału dokonuje wyboru delegata, stosownie do § 73 lit. f).
§ 27.
1. Konwent zwyczajny jest zwoływany przez Prezesa nie wcześniej niż 114 i nie później niż 84 dni przed upływem jego kadencji na dzień przypadający w ostatnim miesiącu jego kadencji.
2. Prezes ma jednocześnie obowiązek poinformować prezesów oddziałów oraz Centralną Komisję Rewizyjną o miejscu, terminie i proponowanym porządku obrad Konwentu zwyczajnego.
§ 28.
1. Konwent nadzwyczajny jest zwoływany przez Prezesa na pisemny wniosek 1/4 członków zwyczajnych Stowarzyszenia lub Centralnej Komisji Rewizyjnej.
2. Wnioskodawca wskazuje termin odbycia Konwentu nadzwyczajnego, przypadający najwcześniej 28 dni po dniu złożenia wniosku oraz punkty porządku obrad.
3. Przepis § 27 ust. 2 stosuje się.
§ 29.
1. Prezes ma obowiązek zwołać Konwent nadzwyczajny we wskazanym przez wnioskodawcę terminie, z uwzględnieniem postulowanych punktów porządku obrad.
2. Odwołanie Prezesa, członków Centralnej Komisji Rewizyjnej, a także uzupełnienie składu Centralnej Komisji Rewizyjnej oraz zmiana Statutu mogą być przedmiotem obrad tylko w przypadku, gdy zostały przewidziane w proponowanym porządku obrad.
3. W przypadku propozycji zmiany Statutu poprzez zmianę Preambuły Statutu, Konwent głosuje nad pełnym brzmieniem nowej Preambuły Statutu. Do proponowanego porządku obrad dołącza się projekt nowej Preambuły Statutu wraz z uzasadnieniem zmiany.
§ 30.
1. Konwent obraduje na posiedzeniach.
2. Na pierwszym posiedzeniu Konwentu do ważności uchwał wymagana jest obecność co najmniej połowy delegatów.
3. Następne posiedzenie może się odbyć najwcześniej po upływie godziny od zakończenia poprzedniego posiedzenia.
4. Kolejne posiedzenia Konwentu są ważne bez względu na liczbę delegatów.
§ 31.
Konwent podejmuje uchwały zwykłą większością głosów delegatów obecnych na posiedzeniu, chyba że Statut stanowi inaczej.
§ 32.
Konwent:
§ 33.
1. Po wysłuchaniu sprawozdania Zarządu na zakończenie kadencji, Konwent głosuje nad uchwałą o udzieleniu absolutorium dla członków Zarządu Głównego.
2. Nieudzielenie absolutorium członkom Zarządu Głównego skutkuje niemożnością pełnienia przez nich funkcji członka Zarządu Głównego oraz Centralnej Komisji Rewizyjnej przez okres 2 lat.
Prezes i Zarząd Główny
§ 34.
Prezes:
§ 35.
1. Zwyczajne posiedzenia Zarządu Głównego odbywają się na wniosek i w terminie wskazanym przez Prezesa.
2. Na wniosek dwóch członków Zarządu Głównego lub Centralnej Komisji Rewizyjnej może zostać zwołane, w terminie określonym przez wnioskodawcę, nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Głównego.
3. W przypadku określonym w ust. 2 wnioskodawca wskazuje szczególnie uzasadnione powody, dla których posiedzenie Zarządu Głównego miałoby być zwołane.
4. Posiedzenie Zarządu Głównego jest ważne, jeśli bierze w nim przynajmniej trzech jego członków, w tym Prezes lub wiceprezes.
5. Prezes Zarządu Głównego może zwołać posiedzenie Zarządu Głównego z udziałem, w charakterze doradców, prezesów zarządów wszystkich oddziałów Stowarzyszenia (konsultacyjna rada krajowa).
§ 36.
1. Zarząd Główny podejmuje uchwały zwykłą większością głosów członków obecnych na posiedzeniu. W przypadku równego rozkładu głosów, głos decydujący przysługuje Prezesowi, a w przypadku jego nieobecności na posiedzeniu – wiceprezesowi.
2. Zarząd Główny może odbywać posiedzenia oraz podejmować uchwały za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
§ 37.
Zarząd Główny:
§ 38.
1. Członkami Zarządu Głównego nie mogą być osoby skazane prawomocnym wyrokiem
za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
2. Członek Zarządu Głównego nie może złożyć deklaracji, o której mowa w § 15 ust. 3 przed upływem swojej kadencji.
§ 39.
1. Członkowie Zarządu Głównego mogą być wynagradzani za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją.
2. Sposób, wysokość i kryteria przyznawania wynagrodzenia określa Centralna Komisja Rewizyjna.
Centralna Komisja Rewizyjna – postanowienia ogólne
§ 40.
1. Centralna Komisja Rewizyjna składa się z co najmniej 3, a co najwyżej 5 członków, którzy nie mogą łączyć tej funkcji z członkostwem w Zarządzie Głównym oraz zarządach i komisjach rewizyjnych oddziałów.
2. Członkowie Komisji nie mogą pozostawać z członkami Zarządu Głównego w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej.
3. Członkiem Komisji nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
4. Członek Komisji nie może złożyć deklaracji, o której mowa w § 15 ust. 3 przed upływem swojej kadencji.
§ 41.
Pracami Centralnej Komisji Rewizyjnej kieruje przewodniczący, wybrany przez członków Centralnej Komisji Rewizyjnej na pierwszym posiedzeniu, spośród członków Komisji.
§ 42.
Kompetencje Centralnej Komisji Rewizyjnej dzielą się na kompetencje nadzorcze, sądowe oraz związane z interpretacją statutu i tworzeniem prawa wewnętrznego Stowarzyszenia.
§ 43.
1. Przewodniczący Centralnej Komisji Rewizyjnej ma obowiązek przedstawienia na Konwencie zwyczajnym sprawozdania z prac komisji prowadzonych w ostatnim roku kalendarzowym.
2. Sprawozdanie należy sporządzić w terminie 2 miesięcy od końca roku kalendarzowego, którego dotyczy.
3. W przypadku niedotrzymania terminu, o którym mowa w ust. 2, w sprawozdaniu należy zawrzeć informację o opóźnieniu o treści ,,Centralna Komisja Rewizyjna w sprawie (tu wskazać sprawę) nie dochowała terminu, spóźniając się o (tu liczba dni opóźnienia).” W informacji należy podać przyczyny niedochowania terminu.
Centralna Komisja Rewizyjna – kompetencje nadzorcze
§ 44.
Do kompetencji nadzorczych Centralnej Komisji Rewizyjnej należy:
Centralna Komisja Rewizyjna – kompetencje interpretacyjne oraz prawodawcze
§ 45.
1. Centralna Komisja Rewizyjna dokonuje interpretacji statutu.
2. Uchwała w sprawie interpretacji statutu podejmowana jest na wniosek Prezesa, Konwentu lub członka Centralnej Komisji Rewizyjnej.
3. Uchwała w sprawie interpretacji statutu podejmowana jest bezwzględną większością głosów wszystkich członków Centralnej Komisji Rewizyjnej.
§ 46.
Centralna Komisja Rewizyjna uchwala większością, o której mowa w § 45:
Centralna Komisja Rewizyjna – kompetencje sądowe
§ 47.
Do kompetencji sądowych Centralnej Komisji Rewizyjnej należy:
§ 48.
1. Postępowanie dyscyplinarne może być wszczęte w sytuacji, gdy zachowanie członka jest sprzeczne ze Statutem lub nie da się pogodzić z postanowieniami władz krajowych lub władz oddziału.
2. Postępowanie dyscyplinarne wszczyna Centralna Komisja Rewizyjna z urzędu w drodze uchwały albo na wniosek każdego członka Stowarzyszenia (zawiadamiającego).
3. Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego następuje wskutek podjęcia uchwały przez Centralną Komisję Rewizyjną.
4. Centralna Komisja Rewizyjna informuje członka o wszczęciu przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego w terminie 7 dni od doręczenia jej wniosku o ukaranie. Kopię lub skan uchwały Centralnej Komisji Rewizyjnej o wszczęciu postępowania dyscyplinarne doręcza się członkowi niezwłocznie po jej podjęciu.
§ 49.
W postępowaniu dyscyplinarnym mogą być orzeczone następujące kary:
§ 50.
1. W przypadku prawomocnego orzeczenia kary wymienionej w § 49 lit. d) lub e) wobec Prezesa Stowarzyszenia, Centralna Komisja Rewizyjna niezwłocznie wyznacza osobę pełniącą obowiązki Prezesa, na czas nie dłuższy niż do następnego Konwentu Zwyczajnego.
2. Jeśli orzeczenie kary wymienionej w § 49 lit. d) lub e) wobec Prezesa Stowarzyszenia jest niemal pewne, a za przyjęciem uchwały o wszczęciu przeciwko Prezesowi Stowarzyszenia postępowania dyscyplinarnego zagłosowali wszyscy członkowie Centralnej Komisji Rewizyjnej jednogłośnie, Centralna Komisja Rewizyjna wyznacza osobę pełniącą obowiązki Prezesa na czas postępowania dyscyplinarnego.
§ 51.
1. Centralna Komisja Rewizyjna rozpatruje spory między członkami i rozstrzyga w postępowaniach dyscyplinarnych w terminie 2 miesięcy od daty wpłynięcia wniosku w pełnym składzie Centralnej Komisji Rewizyjnej.
2. Centralna Komisja Rewizyjna rozpatruje sprawy dyscyplinarne w pierwszej instancji w składzie trzech członków Centralnej Komisji Rewizyjnej, wyłonionych w drodze losowania. Przewodniczącego składu wyłania losowanie.
3. Z udziału w rozpatrywaniu sprawy wyklucza się członka Centralnej Komisji Rewizyjnej będącego w związku małżeńskim albo będącą krewnym, powinowatym lub osobą pozostającą w stosunku zależności służbowej z obwinionym o delikt dyscyplinarny lub stroną sporu między członkami (członek zawisły).
4. W drugiej instancji Centralna Komisja Rewizyjna rozpatruje sprawy dyscyplinarne w pełnym składzie. Pełnym składem Centralnej Komisji Rewizyjnej są wszyscy członkowie Centralnej Komisji Rewizyjnej obecni na posiedzeniu Centralnej Komisji Rewizyjnej.
5. O zwołaniu posiedzenia Centralnej Komisji Rewizyjnej, przewodniczący Centralnej Komisji Rewizyjnej zawiadamia każdego z jej członków na co najmniej 3 dni przed posiedzeniem.
§ 52.
1. Stronami postępowania dyscyplinarnego są zawiadamiający, obwiniony i Prezes Stowarzyszenia.
2. Od uchwały Centralnej Komisji Rewizyjnej rozstrzygającej postępowanie dyscyplinarne, stronom przysługuje odwołanie w terminie 14 dni od daty doręczenia uchwały. Wniosek składa się przewodniczącemu Centralnej Komisji Rewizyjnej.
3. Uchwała Centralnej Komisji Rewizyjnej powinna być doręczona stronom pocztą elektroniczną wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o trybie wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy pod rygorem jej nieważności.
4. W przypadku braku złożenia odwołania przez strony uchwała uprawomocnia się.
§ 53.
1. Przewodniczącym pełnego składu Centralnej Komisji Rewizyjnej jest przewodniczący Centralnej Komisji Rewizyjnej.
2. W razie wykluczenia przewodniczącego Centralnej Komisji Rewizyjnej z rozpatrywania sprawy w trybie z § 51 ust. 3, przewodniczącego składu wyłania losowanie.
§ 54.
1. Jeśli obwiniony utraci w jakikolwiek sposób status członka Stowarzyszenia, postępowanie dyscyplinarne umarza się.
2. W przypadku ponownego wstąpienia członka do Stowarzyszenia, postępowanie to zostaje wznowione.
§ 55.
W sprawach sądowych Centralna Komisja Rewizyjna podejmuje decyzję zwykłą większością głosów, a w przypadku remisu decyduje głos przewodniczącego składu.
Rozdział V Fundusze i majątek Stowarzyszenia
§ 56.
1. Majątek Stowarzyszenia pochodzi z:
2. W razie uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego przychód Stowarzyszenia pochodzić może także z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych przekazywanego przez podatników.
3. Przez składki członkowskie należy rozumieć składki centralne. Oddziały mogą dodatkowo uchwalić obowiązek opłacania składek oddziałowych, które są odrębne od składek członkowskich.
4. Nadwyżkę przychodów nad kosztami Stowarzyszenie przeznacza na statutową działalność pożytku publicznego.
§ 57.
1. Zabronione jest:
§ 58.
1. Walne zebranie oddziału może podjąć uchwałę o przyjęciu osobowości prawnej przez oddział.
2. Przed podjęciem tej uchwały prezes oddziału przedkłada Centralnej Komisji Rewizyjnej projekt regulaminu oddziału oraz wnosi o stwierdzenie zgodności projektu regulaminu ze statutem Stowarzyszenia.
3. Centralna Komisja Rewizyjna winna podjąć taką uchwałę w ciągu 30 dni.
4. Uchwała o przyjęciu osobowości prawnej przez oddział, podjęta bez wskazanej wyżej uchwały Centralnej Komisji Rewizyjnej, jest bezwzględnie nieważna. Uchwała Centralnej Komisji Rewizyjnej o odmowie stwierdzenia zgodności regulaminu oddziału ze Statutem musi zawierać uzasadnienie.
§ 59.
Zasady gospodarki finansowej Stowarzyszenia uchwala Zarząd Główny.
§ 60.
Do zaciągania zobowiązań finansowych w imieniu Stowarzyszenia uprawniony jest Prezes.
§ 61.
Do zaciągania zobowiązań finansowych w imieniu oddziału Stowarzyszenia posiadającego osobowość prawną uprawniony jest prezes tego oddziału.
Rozdział VI Oddziały Stowarzyszenia
§ 62.
Oddziały Stowarzyszenia są tworzone przez Zarząd Główny.
§ 63.
1. Oddziały są rozwiązywane przez Zarząd Główny na wniosek Centralnej Komisji Rewizyjnej:
2. Od decyzji Zarządu Głównego przysługuje odwołanie do Konwentu złożone przez Walne Zebranie likwidowanego oddziału w terminie miesiąca od dnia podjęcia decyzji, Konwent rozpatruje odwołanie na najbliższym posiedzeniu. Delegaci z likwidowanego oddziału są wyłączeni z głosowania nad rozpatrzeniem odwołania.
3. Oddział może także zostać rozwiązany na wniosek walnego zebrania oddziału podjęty bezwzględną większością głosów.
§ 64.
1. Uchwała Zarządu Głównego o powołaniu oddziału zawiera w swojej treści powołanie tymczasowego prezesa oddziału oraz wymienia członków założycieli.
2. Tymczasowy prezes oddziału w terminie 3 tygodni od uchwały o powołaniu oddziału zwołuje pierwsze walne zebranie oddziału. W trakcie pierwszego walnego zebrania czynne i bierne prawa wyborcze przysługują członkom założycielom.
§ 65.
Do czasu przyjęcia regulaminu oddziału, oddział działa na podstawie regulaminu wzorcowego.
§ 66.
1. Oddziały Stowarzyszenia mogą tworzyć koła projektowe. Kołem projektowym kieruje pełnomocnik do spraw projektu.
2. Pełnomocnika do spraw projektu powołuje prezes oddziału Stowarzyszenia, za uprzednio wyrażoną zgodą Prezesa Zarządu Głównego.
3. Zarządowi Głównemu przysługuje uprawnienie do zamknięcia koła projektowego w drodze uchwały.
§ 67.
Władzami oddziału są:
§ 68.
W walnym zebraniu mają prawo udziału członkowie zwyczajni, zwani dalej członkami oddziału, o ile nie zalegają ze składkami członkowskimi oraz - o ile regulamin oddziału nie stanowi inaczej - ze składkami oddziałowymi, jeżeli takie obowiązują w oddziale.
§ 69.
1. Do ważności walnego zebrania konieczne jest zawiadomienie – z 14-dniowym wyprzedzeniem – wszystkich członków oddziału o jego miejscu, terminie oraz głównych punktach obrad.
2. Przepis § 30 stosuje się odpowiednio.
§ 70.
Walne zebranie podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, chyba że statut lub regulamin przewiduje inaczej.
§ 71.
Przepis § 28 stosuje się odpowiednio.
§ 72.
W razie niemożności zwołania walnego zebrania oddziału z powodu braku prezesa oddziału, walne zebranie może zwołać Prezes Zarządu Głównego w miejscowości, będącej siedzibą oddziału lub zdalnie.
§ 73.
Walne zebranie:
§ 74.
Do kompetencji prezesa oddziału należy:
§ 75.
1. Zarząd oddziału składa się przynajmniej z trzech osób: prezesa, sekretarza i skarbnika. Członek zarządu oddziału nie może złożyć deklaracji, o której mowa w § 15 ust. 3 przed upływem swojej kadencji.
2. Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów. W przypadku równości głosów decyduje głos prezesa.
3. Do kompetencji zarządu oddziału należy:
4. W przypadku oddziałów tworzonych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przepisów § 67 lit. a oraz § 68, §69, §70, §71, §72, i § 73 nie stosuje się. Funkcję zarządu oddziału za granicą pełni Zarząd Główny, a funkcję komisji rewizyjnej pełni Centralna Komisja Rewizyjna. Prezes Zarządu Głównego powołuje koordynatora miejscowego, który ma miejsce zamieszkania w mieście, w którym oddział za granicą prowadzi przeważającą część działalności.
§ 76.
1. Komisja rewizyjna składa się z 3 osób, chyba że regulamin oddziału stanowi inaczej. Członkowie komisji rewizyjnej nie mogą być członkami Zarządu Głównego, Centralnej Komisji Rewizyjnej i zarządu oddziału. Członek komisji rewizyjnej nie może złożyć deklaracji, o której mowa w § 15 ust. 3 przed upływem swojej kadencji.
2. Komisja rewizyjna zbiera się nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy.
3. Komisja rewizyjna podejmuje uchwały bezwzględną większością głosów.
4. Do kompetencji komisji rewizyjnej należy:
§ 77.
Nieudzielenie absolutorium skutkuje zakazem pełnienia funkcji członka zarządu i komisji rewizyjnej oddziału przez okres najbliższej kadencji, nie krócej jednak niż jeden rok,
chyba że regulamin oddziału stanowi inaczej.
§ 78.
1. Komisja rewizyjna ma prawo uczestniczenia, z głosem doradczym, w posiedzeniach zarządu oddziału i kontrolować działalność koła projektowego i pełnomocnika projektowego.
2. Komisja rewizyjna ma prawo wglądu we wszelkie dokumenty oddziału.
Rozdział VII Postanowienia końcowe
§ 79.
1. Rozwiązanie Stowarzyszenia następuje w wyniku uchwały Konwentu podjętej większością 4/5 liczby uprawnionych do udziału w Konwencie.
2. O przeznaczeniu majątku i dokumentacji zadecyduje ostatni Konwent.
3. W przypadku braku decyzji, co do przeznaczenia majątku i dokumentacji Stowarzyszenia lub w przypadku rozwiązania Stowarzyszenia aktem prawnym wyższego rzędu, majątek Stowarzyszenia przechodzi na własność Caritas Polska, a dokumentacja Stowarzyszenia przechodzi na własność Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Rozdział VIII Postanowienia przejściowe
§ 80.
1. Postanowienia o trybie wyboru i liczbie delegatów stosuje się od najbliższego Konwentu zwyczajnego po Konwencie, na którym zmiany zostały uchwalone.
2. Statut w przepisach przejściowych może przewidzieć wyjątki od regulacji ust. 1.
3. Z dniem wejścia w życie Statutu, osoby, którym przysługiwał status członka wspierającego otrzymują tytuł Mecenasa Stowarzyszenia KoLiber.”
§2
Uchwala się następującą treść załącznika do Statutu Stowarzyszenia Koliber, o którym mowa w §4 Statutu:
Statut Stowarzyszenia KoLiber
Niniejszy Statut został przyjęty przez Konwent Stowarzyszenia KoLiber 15 grudnia 2001 roku ze zmianami:
Preambuła
Stowarzyszenie KoLiberjest organizacją młodych Polaków, których łączy idea konserwatywnego liberalizmu wyrażającego się w przywiązaniu do wartości konserwatywnych w sferze społecznej oraz wolnościowych w sferze gospodarczej. Wierzymy, że wcielanie tej idei w życie przyczynia się do wzmocnienia więzi międzyludzkich i rozwoju polskiego narodu w odniesieniu do szeroko rozumianego dobra wspólnego, a także do wzrostu indywidualnego oraz powszechnego dobrobytu ekonomicznego.
W naszej działalności dążymy do:
Wierzymy, że podstawowym podmiotem społecznym jest osoba ludzka z przyrodzonymi jej od naturalnego poczęcia do naturalnej śmierci niezbywalną godnością i wolną wolą. Dlatego też troszczymy się o dobro osoby ludzkiej i jej wyżej wymienione atrybutów stanowiących fundament wszelkich instytucji społecznych i politycznych charakterystycznych duchowi ubranej w polską formę cywilizacji łacińskiej, a która jest dla nas najważniejszym instytucjonalnie punktem odniesienia. Uważamy, że stosunkami społecznymi kierować powinna rozumność i słuszność zakorzeniona w zasadach prawa rzymskiego oraz greckiej refleksji spekulatywnej podporządkowanych regułom etyki chrześcijańskiej, zaś wynikająca z nich wolność osobista powinna wiązać się z odpowiedzialnością za własny los oraz troską o dobro wspólne.
Jesteśmy przekonani, że dążność do budowy silnego państwa minimum, podporządkowywanie mechanizmów rynkowych oddolnej inicjatywie społecznej, a także wspieranie związanych z nimi procesów deinstytucjonalizacji oraz rozwoju samorządności skorelowanych z zasadą subsydiarności jest drogą do osiągnięcia trwałego dobrobytu umożliwiającego pojedynczym Polakom oraz narodowi polskiemu najpełniejsze urzeczywistnianie się w swej wolności i człowieczeństwie. Warunkiem ku temu niezbędnym jest tworzenie sprzyjającego wartościom konserwatywno liberalnym modelu funkcjonowania państwa oraz dążenie do znoszenia barier prawnych hamujących przedsiębiorczość, inicjatywę i możliwość samoorganizacji.
Jesteśmy przeświadczeni, że ponad tysiącletnia historia Narodu Polskiego wraz z jego głęboko zakorzenionymi tradycjami niepodległościowymi stanowią wystarczającą legitymację dla istnienia w pełni niezależnego Państwa Polskiego. Dlatego też uznajemy za święte prawo Narodu Polskiego do samostanowienia. W szczególności przeciwdziałać chcemy narzucaniu Państwu Polskiemu polityki zagranicznej, gospodarczej, wewnętrznej i militarnej przez podmioty zewnętrzne, a także wspierać jego dalszy rozwój jako podmiot oraz suwerenny byt.
Uważamy, że wspólna tradycja i kultywowanie polskości są czynnikami scalającymi społeczeństwo oraz wzmagającymi poczucie jedności narodowej. Dlatego też staramy się otoczyć troską pielęgnowanie narodowych i republikańskich tradycji polskich. Dostrzegamy wartość wspólnoty przeszłości i przyszłości wyrażającej się w ciągłości pokoleniowej.
Rodzina jest w naszej ocenie podstawową i naturalną instytucją społeczną – to w niej człowiek najpełniej dojrzewa oraz urzeczywistnia w swoim powołaniu. Sądzimy także, że wszelkie przejawy ataku na rodzinę są bardzo niebezpieczne dla kondycji całego społeczeństwa. Dlatego też opieką staramy się otoczyć tradycyjny model rodziny ufundowany na małżeństwie rozumianym jako związek mężczyzny i kobiety. Za niepodważalne uważamy także prawo rodziców do wychowania dzieci według własnych przekonań i światopoglądu.
Podstawowym celem Stowarzyszenia KoLiber jest kształcenie elit, które w przyszłości poprzez czynny udział w życiu publicznym współtworzyć będą społeczny, gospodarczy, kulturowy i polityczny obraz Rzeczypospolitej w duchu wartości konserwatywno liberalnych.
Rozdział I Postanowienia ogólne
§ 1.
Tworzy się Stowarzyszenie o nazwie „Stowarzyszenie KoLiber” zwane dalej Stowarzyszeniem.
§ 2.
Siedzibą Stowarzyszenia jest Warszawa.
§ 3.
Stowarzyszenie działa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także poza jej granicami.
§ 4.
Symbolem Stowarzyszenia jest koliber. Wzór symbolu stanowi załącznik do niniejszego statutu.
§ 5.
Stowarzyszenie używa pieczęci okrągłej z jego nazwą i symbolem oraz pieczęci podłużnej z nazwą i adresem siedziby.
§ 6.
§ 7.
Fundamentem programu Stowarzyszenia jest Preambuła Statutu stanowiąca Deklarację Idei Stowarzyszenia.
Rozdział II Cele i środki działania
§ 8.
Stowarzyszenie dąży do osiągania następujących celów:
§ 9.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
§ 10.
1. Statutowa działalność Stowarzyszenia jest prowadzona na rzecz ogółu społeczności.
2. Statutowa działalność Stowarzyszenia może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego. Obie te formy działalności będą rachunkowo wyodrębnione w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników przy uwzględnieniu przepisów dotyczących rachunkowości.
Rozdział III Członkowie Stowarzyszenia
§ 11.
1. Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na członków kandydatów, członków zwyczajnych, członków doradców, członków honorowych i członków wspierających.
2. Wyłącznie członkowie zwyczajni mogą być członkami władz krajowych i oddziałowych.
3. Członkiem kandydatem może być obywatel Polski lub obcokrajowiec, który ukończył 16 rok życia, utożsamia się z zasadami i programem Stowarzyszenia oraz złożył deklarację członkowską, czyli:
4. Status członka zwyczajnego uzyskuje się z chwilą zatwierdzenia stażu kandydackiego. Staż kandydacki trwa trzy miesiące od złożenia deklaracji członkowskiej.
§ 12.
1. Zarząd oddziału może podjąć uchwałę o zatwierdzeniu stażu kandydackiego członka kandydata na swoim pierwszym posiedzeniu po upływie stażu kandydackiego. W uchwale powinna znaleźć się informacja o przebiegu stażu kandydackiego.
2. Po jej przyjęciu uchwała przesyłana jest niezwłocznie Zarządowi Głównemu.
3. W ciągu 14 dni od dnia doręczenia uchwały, Zarząd Główny może zgłosić sprzeciw wraz uzasadnieniem do Centralnej Komisji Rewizyjnej. Niezgłoszenie sprzeciwu w wyznaczonym terminie skutkuje wejściem w życie Uchwały zarządu oddziału.
4. Centralna Komisja Rewizyjna w ciągu 30 dni od dnia doręczenia jej sprzeciwu może podjąć uchwałę utrzymującą bądź oddalającą sprzeciw Zarządu Głównego.
5. W przypadku niepodjęcia uchwały w wyznaczonym terminie Uchwała Zarządu Oddziału wchodzi w życie.
§ 13.
1. W przypadku utrzymania sprzeciwu przez Centralną Komisję Rewizyjną, Zarząd Oddziału może ponownie przedstawić Uchwałę o zatwierdzenie stażu kandydackiego Zarządowi Głównemu po upływie trzech miesięcy.
2. Ponowne niezatwierdzenie kandydatury skutkuje wygaśnięciem członkostwa członka kandydata, który możliwość ponownego zapisania się do Stowarzyszenia uzyska nie wcześniej niż po upływie jednego roku od dnia uchwały Centralnej Komisji Rewizyjnej ponownie podtrzymującej sprzeciw Zarządu Głównego.
§ 14.
1. Członkowie zwyczajni działają w ramach oddziału terytorialnego, według swojego miejsca zamieszkania.
2. Zmiana oddziału następuje poprzez przyjęcie wniosku o przyjęcie do nowego oddziału przez członka Zarządu Oddziału przyjmującego po niezwłocznym poinformowaniu Zarządu Głównego oraz Zarządu Oddziału, który członek opuszcza.
3. Członek zmieniający oddział nie posiada czynnego prawa wyborczego w nowym oddziale przez dwa miesiące od dnia zmiany oddziału.
§ 15.
1. Osobie fizycznej, która udzieliła Stowarzyszeniu wsparcia na zasadach określonych przez Konwent, Prezes Zarządu Głównego może nadać status członka wspierającego łącznie z tytułem Mecenasa Stowarzyszenia KoLiber.
2. Osoba prawna, która udzieliła Stowarzyszeniu wsparcia, na zasadach określonych przez Konwent, może na podstawie uchwały Konwentu uzyskać tytułMecenasaStowarzyszenia KoLiber. Konwent może określić zasady uzyskiwania tytułu Mecenasa Stowarzyszenia KoLiber na podstawie umowy cywilnoprawnej pomiędzy Stowarzyszeniem a inną osobą prawną, z zastrzeżeniem, że do zawarcia takiej umowy wymagana jest zgoda Centralnej Komisji Rewizyjnej.
3. Członek zwyczajny Stowarzyszenia, który ukończył 35. rok życia może zostać członkiem doradcą, jeśli wypełni odpowiednią deklarację i jeśli zostanie ona następnie przyjęta przez Prezesa Zarządu Głównego. W ciągu 7 dni od przyjęcia deklaracji, Prezes Zarządu Głównego przedstawia deklarację członka doradcy na zebraniu Zarządu Głównego i poddaje pod głosowanie uchwałę w sprawie wniesienia sprzeciwu. W razie przyjęcia uchwały w sprawie wniesienia sprzeciwu, Zarząd Główny przekazuje Centralnej Komisji Rewizyjnej tę uchwałę razem z uzasadnieniem w terminie 7 dni od podjęcia uchwały. Centralna Komisja Rewizyjna w ciągu 30 dni od dnia doręczenia jej sprzeciwu może podjąć uchwałę utrzymującą bądź oddalającą sprzeciw Zarządu Głównego. W przypadku niepodjęcia uchwały w wyznaczonym terminie Uchwała Zarządu Głównego wchodzi w życie.
§ 16.
1. Członek wspierający nie posiada praw wyborczych. Członek wspierający może zostać zaproszony do udziału w posiedzeniach organów statutowych Stowarzyszenia bez prawa głosu lub z głosem doradczym.
2. Członek doradca nie posiada praw wyborczych, ma prawo uczestniczenia w zebraniach oddziału Stowarzyszenia z głosem doradczym. Może również uczestniczyć w Konwencie z głosem doradczym. Prezes Zarządu Głównego może zaprosić członka doradcę do uczestniczenia w zebraniu Zarządu Głównego z głosem doradczym.
3. Wysokość składki członka wspierającego i członka doradcy ustala Konwent.
4. Ogół członków doradców tworzy Radę członków doradców. Rada członków doradców jest gremium konsultacyjnym Zarządu Głównego.
5. Każdy z członków doradców indywidualnie, jak również Rada członków doradców przyjmują na siebie honorowy obowiązek czuwania nad przestrzeganiem Deklaracji Ideowej i Statutu.
6. Rada członków doradców wybiera ze swojego grona przewodniczącego. Prezes Zarządu Głównego ma obowiązek zaproszenia przewodniczącego Rady członków doradców do udziału z głosem doradczym na każde zebranie Zarządu Głównego.
§ 17.
Członek Stowarzyszenia ma prawo udziału we wszystkich formach działalności Stowarzyszenia oraz prawo do informacji na temat oświadczeń i decyzji władz krajowych oraz oddziałów, które jego dotyczą.
§ 18.
1. Członek Stowarzyszenia ma obowiązek:
2. Członkowie honorowi są zwolnieni z obowiązków określonych w ust. 1 lit. a-c.
3. Członkowie wspierający i członkowie doradcy są zwolnieni z obowiązku określonego w ust. 1 lit. b.
§ 19.
1. Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje w przypadku:
2. Ustanie członkostwa w przypadku określonym w ust. 1 lit. c następuje w momencie prawomocnego zakończenia postępowania dyscyplinarnego, w którym wymierzono karę określoną w § 49 lit. e.
3. Ustanie członkostwa w przypadku określonym w ust. 1 lit. d następuje z mocy prawa z końcem 12 miesiąca po ostatnim miesiącu, za który były opłacone składki członkowskie.
4. Centralna Komisja Rewizyjna w drodze uchwały ustala procedurę informowania członka o grożącej utracie członkostwa oraz sposób informowania o wygaśnięciu członkostwa.
§ 20.
Członkostwo honorowe przyznaje i odbiera Konwent uchwałą 2/3 ogółu członków Konwentu podjętą na wniosek Centralnej Komisji Rewizyjnej.
Rozdział IVWładze krajowe
§ 21.
Władzami krajowymi Stowarzyszenia są:
Konwent
§ 22.
1. Konwent jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
2. Konwent składa się z delegatów, o których mowa w § 23.
3. Jeśli liczba członków zwyczajnych Stowarzyszenia spada poniżej liczby delegatów, określonej w § 25 ust. 3, członkowie zwyczajni uzyskują prawo uczestniczenia w Konwencie bezpośrednio
§ 23.
Delegatami na Konwent są:
1) przedstawiciele oddziałów, wyłonieni w wyniku procedury wyborczej w danym oddziale,
2) członkowie Zarządu Głównego
3) członkowie Centralnej Komisji Rewizyjnej.
§ 24.
Odwołanie członka Zarządu Głównego po wyłonieniu delegatów w jego oddzialejest bezskuteczne.
§ 25.
1. Przydziału liczby delegatów przypadających na każdy oddział dokonuje Centralna Komisja Rewizyjna, na podstawie ewidencji członków spełniających wymogi o których mowa w ust. 2, przekazanej jej przez Zarząd Główny według stanu na 8 tygodni przed Konwentem Zwyczajnym.
2. Oddział, aby móc partycypować w podziale delegatów, musi na 8 tygodni przed konwentem zwyczajnym posiadać minimum 6 członków zwyczajnych, którzy mają opłacone składki centralne do miesiąca, w którym Prezes Zarządu Głównego zwołał konwent zwyczajny.
3. Liczba delegatów równa się dwukrotności liczby oddziałów, o których mowa w ust. 2, jednak nie może być ona mniejsza niż 30.
4. Każdy oddział, o którym mowa w ust. 2, jest reprezentowany przez co najmniej jednego delegata.
5. Przydziału delegatów dokonuje się na podstawie liczby członków oddziału, o których mowa w ust. 2 powyżej, systemem Sainte-Laguë.
6. Uchwała Centralnej Komisji Rewizyjnej dotycząca przydziału delegatów winna zapaść nie później niż na sześć tygodni przed Konwentem zwyczajnym.
7. Delegaci sprawują swój mandat do następnego Konwentu zwyczajnego.
§ 26.
1. Mandat delegata wygasa z chwilą utraty członkostwa lub zrzeczenia się.
2. Zrzeczenie się mandatu delegata staje się ważne z chwilą doręczenia go, wraz ze stosownym oświadczeniem, prezesowi oddziału oraz Prezesowi Zarządu Głównego.
3. Zrzeczenie się mandatu powinno być dokonane na piśmie.W takiej sytuacji, walne zebranie oddziału dokonuje wyboru delegata, stosownie do § 73 lit. f).
§ 27.
1. Konwent zwyczajny jest zwoływany przez Prezesa nie wcześniej niż 114 i nie później niż 84 dni przed upływem jego kadencji na dzień przypadający w ostatnim miesiącu jego kadencji.
2. Prezes ma jednocześnie obowiązek poinformować prezesów oddziałów oraz Centralną Komisję Rewizyjną o miejscu, terminie i proponowanym porządku obrad Konwentu zwyczajnego.
§ 28.
1. Konwent nadzwyczajny jest zwoływany przez Prezesa na pisemny wniosek 1/4 członków zwyczajnych Stowarzyszenia lub Centralnej Komisji Rewizyjnej.
2. Wnioskodawca wskazuje termin odbycia Konwentu nadzwyczajnego, przypadający najwcześniej 28 dni po dniu złożenia wniosku oraz punkty porządku obrad.
3. Przepis § 27 ust. 2 stosuje się.
§ 29.
1. Prezes ma obowiązek zwołać Konwent nadzwyczajny we wskazanym przez wnioskodawcę terminie, z uwzględnieniem postulowanych punktów porządku obrad.
2. Odwołanie Prezesa, członków Centralnej Komisji Rewizyjnej, a także uzupełnienie składu Centralnej Komisji Rewizyjnej oraz zmiana Statutu mogą być przedmiotem obrad tylko w przypadku, gdy zostały przewidziane w proponowanym porządku obrad.
3. W przypadku propozycji zmiany Statutu poprzez zmianę Preambuły Statutu, Konwent głosuje nad pełnym brzmieniem nowej Preambuły Statutu. Do proponowanego porządku obrad dołącza się projekt nowej Preambuły Statutu wraz z uzasadnieniem zmiany.
§ 30.
1. Konwent obraduje na posiedzeniach.
2. Na pierwszym posiedzeniu Konwentu do ważności uchwał wymagana jest obecność co najmniej połowy delegatów.
3. Następne posiedzenie może się odbyć najwcześniej po upływie godziny od zakończenia poprzedniego posiedzenia.
4. Kolejne posiedzenia Konwentu są ważne bez względu na liczbę delegatów.
§ 31.
Konwent podejmuje uchwały zwykłą większością głosów delegatów obecnych na posiedzeniu, chyba że Statut stanowi inaczej.
§ 32.
Konwent:
§ 33.
1. Po wysłuchaniu sprawozdania Zarządu na zakończenie kadencji, Konwent głosuje nad uchwałą o udzieleniu absolutorium dla członków Zarządu Głównego.
2. Nieudzielenie absolutorium członkom Zarządu Głównego skutkuje niemożnością pełnienia przez nich funkcji członka Zarządu Głównego oraz Centralnej Komisji Rewizyjnej przez okres 2 lat.
Prezes i Zarząd Główny
§ 34.
Prezes:
§ 35.
1. Zwyczajne posiedzenia Zarządu Głównego odbywają się na wniosek i w terminie wskazanym przez Prezesa.
2. Na wniosek dwóch członków Zarządu Głównego lub Centralnej Komisji Rewizyjnej może zostać zwołane, w terminie określonym przez wnioskodawcę, nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Głównego.
3. W przypadku określonym w ust. 2 wnioskodawca wskazuje szczególnie uzasadnione powody, dla których posiedzenie Zarządu Głównego miałoby być zwołane.
4. Posiedzenie Zarządu Głównego jest ważne, jeśli bierze w nim przynajmniej trzech jego członków, w tym Prezes lub wiceprezes.
5. Prezes Zarządu Głównego może zwołać posiedzenie Zarządu Głównego z udziałem, w charakterze doradców, prezesów zarządów wszystkich oddziałów Stowarzyszenia (konsultacyjna rada krajowa).
§ 36.
1. Zarząd Główny podejmuje uchwały zwykłą większością głosów członków obecnych na posiedzeniu. W przypadku równego rozkładu głosów, głos decydujący przysługuje Prezesowi, a w przypadku jego nieobecności na posiedzeniu – wiceprezesowi.
2. Zarząd Główny może odbywać posiedzenia oraz podejmować uchwały za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
§ 37.
Zarząd Główny:
§ 38.
1. Członkami Zarządu Głównego nie mogą być osoby skazane prawomocnym wyrokiem
za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
2. Członek Zarządu Głównego nie może złożyć deklaracji, o której mowa w § 15 ust. 3 przed upływem swojej kadencji.
§ 39.
1. Członkowie Zarządu Głównego mogą być wynagradzani za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją.
2. Sposób, wysokość i kryteria przyznawania wynagrodzenia określa Centralna Komisja Rewizyjna.
Centralna Komisja Rewizyjna – postanowienia ogólne
§ 40.
1. Centralna Komisja Rewizyjna składa się z co najmniej 3, a co najwyżej 5 członków, którzy nie mogą łączyć tej funkcji z członkostwem w Zarządzie Głównym oraz zarządach i komisjach rewizyjnych oddziałów.
2. Członkowie Komisji nie mogą pozostawać z członkami Zarządu Głównego w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej.
3. Członkiem Komisji nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
4. Członek Komisji nie może złożyć deklaracji, o której mowa w § 15 ust. 3 przed upływem swojej kadencji.
§ 41.
Pracami Centralnej Komisji Rewizyjnej kieruje przewodniczący, wybrany przez członków Centralnej Komisji Rewizyjnej na pierwszym posiedzeniu, spośród członków Komisji.
§ 42.
Kompetencje Centralnej Komisji Rewizyjnej dzielą się na kompetencje nadzorcze, sądowe oraz związane z interpretacją statutu i tworzeniem prawa wewnętrznego Stowarzyszenia.
§ 43.
1. Przewodniczący Centralnej Komisji Rewizyjnej ma obowiązek przedstawienia na Konwencie zwyczajnym sprawozdania z prac komisji prowadzonych w ostatnim roku kalendarzowym.
2. Sprawozdanie należy sporządzić w terminie 2 miesięcy od końca roku kalendarzowego, którego dotyczy.
3. W przypadku niedotrzymania terminu, o którym mowa w ust. 2, w sprawozdaniu należy zawrzeć informację o opóźnieniu o treści ,,Centralna Komisja Rewizyjna w sprawie (tu wskazać sprawę) nie dochowała terminu, spóźniając się o (tu liczba dni opóźnienia).” W informacji należy podać przyczyny niedochowania terminu.
Centralna Komisja Rewizyjna – kompetencje nadzorcze
§ 44.
Do kompetencji nadzorczych Centralnej Komisji Rewizyjnej należy:
Centralna Komisja Rewizyjna – kompetencje interpretacyjne oraz prawodawcze
§ 45.
1. Centralna Komisja Rewizyjna dokonuje interpretacji statutu.
2. Uchwała w sprawie interpretacji statutu podejmowana jest na wniosek Prezesa, Konwentu lub członka Centralnej Komisji Rewizyjnej.
3. Uchwała w sprawie interpretacji statutu podejmowana jest bezwzględną większością głosów wszystkich członków Centralnej Komisji Rewizyjnej.
§ 46.
Centralna Komisja Rewizyjna uchwala większością, o której mowa w § 45:
Centralna Komisja Rewizyjna – kompetencje sądowe
§ 47.
Do kompetencji sądowych Centralnej Komisji Rewizyjnej należy:
§ 48.
1. Postępowanie dyscyplinarne może być wszczęte w sytuacji, gdy zachowanie członka jest sprzeczne ze Statutem lub nie da się pogodzić z postanowieniami władz krajowych lub władz oddziału.
2. Postępowanie dyscyplinarne wszczyna Centralna Komisja Rewizyjna z urzędu w drodze uchwały albo na wniosek każdego członka Stowarzyszenia (zawiadamiającego).
3. Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego następuje wskutek podjęcia uchwały przez Centralną Komisję Rewizyjną.
4. Centralna Komisja Rewizyjna informuje członka o wszczęciu przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego w terminie 7 dni od doręczenia jej wniosku o ukaranie. Kopię lub skan uchwały Centralnej Komisji Rewizyjnej o wszczęciu postępowania dyscyplinarne doręcza się członkowi niezwłocznie po jej podjęciu.
§ 49.
W postępowaniu dyscyplinarnym mogą być orzeczone następujące kary:
§ 50.
1. W przypadku prawomocnego orzeczenia kary wymienionej w § 49 lit. d) lub e) wobec Prezesa Stowarzyszenia, Centralna Komisja Rewizyjna niezwłocznie wyznacza osobę pełniącą obowiązki Prezesa, na czas nie dłuższy niż do następnego Konwentu Zwyczajnego.
2. Jeśli orzeczenie kary wymienionej w § 49 lit. d) lub e) wobec Prezesa Stowarzyszenia jest niemal pewne, a za przyjęciem uchwały o wszczęciu przeciwko Prezesowi Stowarzyszenia postępowania dyscyplinarnego zagłosowali wszyscy członkowie Centralnej Komisji Rewizyjnej jednogłośnie, Centralna Komisja Rewizyjna wyznacza osobę pełniącą obowiązki Prezesa na czas postępowania dyscyplinarnego.
§ 51.
1. Centralna Komisja Rewizyjna rozpatruje spory między członkami i rozstrzyga w postępowaniach dyscyplinarnych w terminie 2 miesięcy od daty wpłynięcia wniosku w pełnym składzie Centralnej Komisji Rewizyjnej.
2. Centralna Komisja Rewizyjna rozpatruje sprawy dyscyplinarne w pierwszej instancji w składzie trzech członków Centralnej Komisji Rewizyjnej, wyłonionych w drodze losowania. Przewodniczącego składu wyłania losowanie.
3. Z udziału w rozpatrywaniu sprawy wyklucza się członka Centralnej Komisji Rewizyjnej będącego w związku małżeńskim albo będącą krewnym, powinowatym lub osobą pozostającą w stosunku zależności służbowej z obwinionym o delikt dyscyplinarny lub stroną sporu między członkami (członek zawisły).
4. W drugiej instancji Centralna Komisja Rewizyjna rozpatruje sprawy dyscyplinarne w pełnym składzie. Pełnym składem Centralnej Komisji Rewizyjnej są wszyscy członkowie Centralnej Komisji Rewizyjnej obecni na posiedzeniu Centralnej Komisji Rewizyjnej.
5. O zwołaniu posiedzenia Centralnej Komisji Rewizyjnej, przewodniczący Centralnej Komisji Rewizyjnej zawiadamia każdego z jej członków na co najmniej 3 dni przed posiedzeniem.
§ 52.
1. Stronami postępowania dyscyplinarnego są zawiadamiający, obwiniony i Prezes Stowarzyszenia.
2. Od uchwały Centralnej Komisji Rewizyjnej rozstrzygającej postępowanie dyscyplinarne, stronom przysługuje odwołanie w terminie 14 dni od daty doręczenia uchwały. Wniosek składa się przewodniczącemu Centralnej Komisji Rewizyjnej.
3. Uchwała Centralnej Komisji Rewizyjnej powinna być doręczona stronom pocztą elektroniczną wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o trybie wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy pod rygorem jej nieważności.
4. W przypadku braku złożenia odwołania przez strony uchwała uprawomocnia się.
§ 53.
1. Przewodniczącym pełnego składu Centralnej Komisji Rewizyjnej jest przewodniczący Centralnej Komisji Rewizyjnej.
2. W razie wykluczenia przewodniczącego Centralnej Komisji Rewizyjnej z rozpatrywania sprawy w trybie z § 51 ust. 3, przewodniczącego składu wyłania losowanie.
§ 54.
1. Jeśli obwiniony utraci w jakikolwiek sposób status członka Stowarzyszenia, postępowanie dyscyplinarne umarza się.
2. W przypadku ponownego wstąpienia członka do Stowarzyszenia, postępowanie to zostaje wznowione.
§ 55.
W sprawach sądowych Centralna Komisja Rewizyjna podejmuje decyzję zwykłą większością głosów, a w przypadku remisu decyduje głos przewodniczącego składu.
Rozdział V Fundusze i majątek Stowarzyszenia
§ 56.
1. Majątek Stowarzyszenia pochodzi z:
2. W razie uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego przychód Stowarzyszenia pochodzić może także z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych przekazywanego przez podatników.
3. Przez składki członkowskie należy rozumieć składki centralne. Oddziały mogą dodatkowo uchwalić obowiązek opłacania składek oddziałowych, które są odrębne od składek członkowskich.
4. Nadwyżkę przychodów nad kosztami Stowarzyszenie przeznacza na statutową działalność pożytku publicznego.
§ 57.
1. Zabronione jest:
§ 58.
1. Walne zebranie oddziału może podjąć uchwałę o przyjęciu osobowości prawnej przez oddział.
2. Przed podjęciem tej uchwały prezes oddziału przedkłada Centralnej Komisji Rewizyjnej projekt regulaminu oddziału oraz wnosi o stwierdzenie zgodności projektu regulaminu ze statutem Stowarzyszenia.
3. Centralna Komisja Rewizyjna winna podjąć taką uchwałę w ciągu 30 dni.
4. Uchwała o przyjęciu osobowości prawnej przez oddział, podjęta bez wskazanej wyżej uchwały Centralnej Komisji Rewizyjnej, jest bezwzględnie nieważna. Uchwała Centralnej Komisji Rewizyjnej o odmowie stwierdzenia zgodności regulaminu oddziału ze Statutem musi zawierać uzasadnienie.
§ 59.
Zasady gospodarki finansowej Stowarzyszenia uchwala Zarząd Główny.
§ 60.
Do zaciągania zobowiązań finansowych w imieniu Stowarzyszenia uprawniony jest Prezes.
§ 61.
Do zaciągania zobowiązań finansowych w imieniu oddziału Stowarzyszenia posiadającego osobowość prawną uprawniony jest prezes tego oddziału.
Rozdział VI Oddziały Stowarzyszenia
§ 62.
Oddziały Stowarzyszenia są tworzone przez Zarząd Główny.
§ 63.
1. Oddziały są rozwiązywane przez Zarząd Główny na wniosek Centralnej Komisji Rewizyjnej:
2. Od decyzji Zarządu Głównego przysługuje odwołanie do Konwentu złożone przez Walne Zebranie likwidowanego oddziału w terminie miesiąca od dnia podjęcia decyzji, Konwent rozpatruje odwołanie na najbliższym posiedzeniu. Delegaci z likwidowanego oddziału są wyłączeni z głosowania nad rozpatrzeniem odwołania.
3. Oddział może także zostać rozwiązany na wniosek walnego zebrania oddziału podjęty bezwzględną większością głosów.
§ 64.
1. Uchwała Zarządu Głównego o powołaniu oddziału zawiera w swojej treści powołanie tymczasowego prezesa oddziału oraz wymienia członków założycieli.
2. Tymczasowy prezes oddziału w terminie 3 tygodni od uchwały o powołaniu oddziału zwołuje pierwsze walne zebranie oddziału. W trakcie pierwszego walnego zebrania czynne i bierne prawa wyborcze przysługują członkom założycielom.
§ 65.
Do czasu przyjęcia regulaminu oddziału, oddział działa na podstawie regulaminu wzorcowego.
§ 66.
1. Oddziały Stowarzyszenia mogą tworzyć koła projektowe. Kołem projektowym kieruje pełnomocnik do spraw projektu.
2. Pełnomocnika do spraw projektu powołuje prezes oddziału Stowarzyszenia, za uprzednio wyrażoną zgodą Prezesa Zarządu Głównego.
3. Zarządowi Głównemu przysługuje uprawnienie do zamknięcia koła projektowego w drodze uchwały.
§ 67.
Władzami oddziału są:
§ 68.
W walnym zebraniu mają prawo udziału członkowie zwyczajni, zwani dalej członkami oddziału, o ile nie zalegają ze składkami członkowskimi oraz - o ile regulamin oddziału nie stanowi inaczej - ze składkami oddziałowymi, jeżeli takie obowiązują w oddziale.
§ 69.
1. Do ważności walnego zebrania konieczne jest zawiadomienie – z 14-dniowym wyprzedzeniem – wszystkich członków oddziału o jego miejscu, terminie oraz głównych punktach obrad.
2. Przepis § 30 stosuje się odpowiednio.
§ 70.
Walne zebranie podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, chyba że statut lub regulamin przewiduje inaczej.
§ 71.
Przepis § 28 stosuje się odpowiednio.
§ 72.
W razie niemożności zwołania walnego zebrania oddziału z powodu braku prezesa oddziału, walne zebranie może zwołać Prezes Zarządu Głównego w miejscowości, będącej siedzibą oddziału lub zdalnie.
§ 73.
Walne zebranie:
§ 74.
Do kompetencji prezesa oddziału należy:
§ 75.
1. Zarząd oddziału składa się przynajmniej z trzech osób: prezesa, sekretarza i skarbnika. Członek zarządu oddziału nie może złożyć deklaracji, o której mowa w § 15 ust. 3 przed upływem swojej kadencji.
2. Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów. W przypadku równości głosów decyduje głos prezesa.
3. Do kompetencji zarządu oddziału należy:
4. W przypadku oddziałów tworzonych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przepisów § 67 lit. a oraz § 68, §69, §70, §71, §72, i § 73 nie stosuje się. Funkcję zarządu oddziału za granicą pełni Zarząd Główny, a funkcję komisji rewizyjnej pełni Centralna Komisja Rewizyjna. Prezes Zarządu Głównego powołuje koordynatora miejscowego, który ma miejsce zamieszkania w mieście, w którym oddział za granicą prowadzi przeważającą część działalności.
§ 76.
1. Komisja rewizyjna składa się z 3 osób, chyba że regulamin oddziału stanowi inaczej. Członkowie komisji rewizyjnej nie mogą być członkami Zarządu Głównego, Centralnej Komisji Rewizyjnej i zarządu oddziału. Członek komisji rewizyjnej nie może złożyć deklaracji, o której mowa w § 15 ust. 3 przed upływem swojej kadencji.
2. Komisja rewizyjna zbiera się nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy.
3. Komisja rewizyjna podejmuje uchwały bezwzględną większością głosów.
4. Do kompetencji komisji rewizyjnej należy:
§ 77.
Nieudzielenie absolutorium skutkuje zakazem pełnienia funkcji członka zarządu i komisji rewizyjnej oddziału przez okres najbliższej kadencji, nie krócej jednak niż jeden rok,
chyba że regulamin oddziału stanowi inaczej.
§ 78.
1. Komisja rewizyjna ma prawo uczestniczenia, z głosem doradczym, w posiedzeniach zarządu oddziału i kontrolować działalność koła projektowego i pełnomocnika projektowego.
2. Komisja rewizyjna ma prawo wglądu we wszelkie dokumenty oddziału.
Rozdział VII Postanowienia końcowe
§ 79.
1. Rozwiązanie Stowarzyszenia następuje w wyniku uchwały Konwentu podjętej większością 4/5 liczby uprawnionych do udziału w Konwencie.
2. O przeznaczeniu majątku i dokumentacji zadecyduje ostatni Konwent.
3. W przypadku braku decyzji, co do przeznaczenia majątku i dokumentacji Stowarzyszenia lub w przypadku rozwiązania Stowarzyszenia aktem prawnym wyższego rzędu, majątek Stowarzyszenia przechodzi na własność Caritas Polska, a dokumentacja Stowarzyszenia przechodzi na własność Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Rozdział VIII Postanowienia przejściowe
§ 80.
1. Postanowienia o trybie wyboru i liczbie delegatów stosuje się od najbliższego Konwentu zwyczajnego po Konwencie, na którym zmiany zostały uchwalone.
2. Statut w przepisach przejściowych może przewidzieć wyjątki od regulacji ust. 1.
3. Z dniem wejścia w życie Statutu, osoby, którym przysługiwał status członka wspierającego otrzymują tytuł Mecenasa Stowarzyszenia KoLiber.”
§2
Uchwala się następującą treść załącznika do Statutu Stowarzyszenia Koliber, o którym mowa w §4 Statutu:
Statut Stowarzyszenia KoLiber (PDF)