(…) Pomysł na rozpoczęcie procesu deglomeracji w naszym kraju na poważnie można było zaobserwować na początku sporu o Trybunał Konstytucyjny, podczas którego jeden z posłów partii rządzącej zaproponował przeniesienie siedziby TK do Przemyśla. Spowodowało to wielkie oburzenie wśród szeroko pojętej opozycji parlamentarnej, gdyż uważano, że żadna instytucja państwowa nie powinna się znajdować poza granicami stolicy. Propozycja ta została również odczytana jako kolejna próba obniżenia rangi Trybunału Konstytucyjnego, gdyż opozycja uznała, że jeżeli jakaś instytucja państwowa znajduje się poza stolicą, to posiada zdecydowanie mniejszą rangę niż wtedy, gdy jej siedziba znajduje się na terenie stolicy.

Warto tutaj wspomnieć o sytuacji, w której znajdują się Niemcy. Być może wynika to z tego, że przez długi okres obecna stolica Niemiec była podzielona na strefy wpływów, ale spora cześć instytucji publicznych znajduje się poza Berlinem – weźmy tutaj przykład sądów i trybunałów. U naszych zachodnich sąsiadów żadna instytucja z sektora sądownictwa nie znajduje się na terenie stolicy! Federalny Trybunał Konstytucyjny – znajduje się w Karlsruche (296 033 mieszkańców), tak samo jak Prokuratura Generalna oraz Sąd Najwyższy. Natomiast w Lipsku (520 838 mieszkańców) ma swoją siedzibę Federalny Sąd Administracyjny.

Warto wspomnieć również o naszych innych sąsiadach – Czechach. W ich państwie historyczny podział na trzy części: Śląsk, Morawy i Czechy właściwe pokazuje, że proces deglomeracji może być zakorzeniony w historii i wcale nie jest czymś złym. (…)

Cały artykuł dostępny tutaj: „Deglomeracja – zjawisko potrzebne Polsce czy tylko kolejny kosztowny wymysł utrudniający życie?”


maciej-krzywdaMaciej Krzywda: prezes krośnieńskiego koła KoLiber oraz działacz stowarzyszenia Idea Carpathia. Absolwent technikum elektrycznego w Krośnie, od października student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zwolennik szeroko pojętej decentralizacji oraz deglomeracji państwa polskiego. Interesuje się polityką oraz ekonomią. W wolnych chwilach pasjonat koszykówki oraz czytelnik powieści kryminalnych. Jego zainteresowania dotyczą też innowacyjnych rozwiązań w branży IT.

Masz pytanie do autora artykułu? Napisz do niego na: maciej-krzywda@wp.pl