Zachęceni dużymi sukcesami, jakie odnosi nasz flagowy projekt edukacyjny – Lekcje Ekonomii dla Młodzieży – postanowiliśmy, od przyszłego roku, rozszerzyć nasze działania także na obszar historii. Chociaż nowy projekt rozpocznie się dopiero od września, to w Krakowie odbyły się pierwsze lekcje pilotażowe!

IMG_2902

Projekt „Być JAK!”, przygotowany przez KoLibrantów z Warszawy Aleksandrę Wilczyńską oraz Mateusza Błaszczyka ma na celu uzupełnienie wiedzy młodzieży na temat historii najnowszej. Chcemy umożliwić poznawanie historii naszego kraju wraz z życiorysami ludzi, którzy pozytywnie wyróżnili się na tle wieku. Poprzez przybliżenie biografii konkretnych, często nieoczekiwanie nam bliskich bohaterów, chcemy także motywować młodzież do pracy, nauki, odwagi w działaniu wierności swoim przekonaniom i troski o zdrowie fizyczne.

150129782Aby wywiązać się z powyższych zadań, ciężko było by wybrać postać dającą przykład lepszy niż Rotmistrz Witold Pilecki, i to właśnie Jego „wzięliśmy na warsztat” w trakcie pierwszych dwóch lekcji prowadzonych w III LO im. Jana Kochanowskiego w Krakowie. Zajęcia poprowadzili: Marcin Sobiczewski oraz Mikołaj Pisarski. Chcąc uatrakcyjnić przebieg lekcji, zapoznaliśmy uczniów z wątkami popkulturowymi dotyczącymi postaci Rotmistrza – w trakcie lekcji puściliśmy m.in. poniższy utwór muzyczny, który gorąco polecamy!

Zajęcia spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród młodzieży, pojawiło się wiele pytań a także głosy polemiczne, które w przypadku tak ważkiego tematu są szczególnie cenne. Po tym pierwszym sukcesie jesteśmy pewni, że w przyszłym roku wrócimy nie tylko do popularnej „Trójki”, ale także zagościmy w innych krakowskich liceach!